Çocuklar için Sağlıklı Beslenme


Obezite Nedir

Sağlıklı bir diyete geçmek, çocuğunuzun sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir, sağlıklı bir kiloyu korumasına, ruh halini dengelemesine, zihinlerini keskinleştirmesine ve çeşitli sağlık sorunlarından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Çocuklarınız abur cubur bağımlısı mı? Bu basit ipuçlarıyla, yemek zamanlarını savaş alanına çevirmeden çocukları doğru yemeye ikna edebilirsiniz.

Abur cubur için akran baskısı ve TV reklamları, çocuklarınızın iyi yemek yemesini zorlaştırabilir. Kendi yoğun programınızdaki faktör ve pek çok çocuğun diyetinin kolaylık ve paket yiyecekler üzerine inşa edilmesi şaşırtıcı değil. Ancak sağlıklı bir diyete geçmek, çocuğunuzun sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir, sağlıklı bir kiloyu korumasına, ruh halini dengelemesine, zihinlerini keskinleştirmesine ve çeşitli sağlık sorunlarından kaçınmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet, çocuğunuzun zihinsel ve duygusal refah duygusu üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir ve depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, şizofreni ve DEHB gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir.

İyi yemek, çocuğunuzun sağlıklı büyümesini ve yetişkinliğe kadar gelişmesini destekler ve hatta intihar riskini azaltmada rol oynayabilir. Çocuğunuza zaten bir akıl sağlığı sorunu teşhisi konmuşsa, sağlıklı bir diyet, semptomları yönetmesine ve sağlığının kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın patates kızartması ve pizza için can atarak ve brokoli ve havuçtan nefret ederek doğmadığını unutmamak önemlidir. Bu şartlanma, zamanla daha fazla sağlıksız yiyecek seçimine maruz kaldıkça gerçekleşir. Bununla birlikte, çocuklarınızın yemek tercihlerini, daha sağlıklı yiyecekleri aşerecek şekilde yeniden programlamak mümkündür.

Bir çocuğun diyetine sağlıklı, besleyici seçimleri ne kadar erken eklerseniz, gıda ile ömür boyu sürebilecek sağlıklı bir ilişki geliştirmeleri o kadar kolay olur. Ve hayal ettiğinizden daha basit ve daha az zaman alıcı olabilir. Bu ipuçlarıyla, yemek zamanlarını savaş alanına çevirmeden sağlıklı beslenme alışkanlıklarını aşılayabilir ve çocuklarınıza sağlıklı, dengeli yetişkinler olmaları için en iyi fırsatı verebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Teşvik Edin


İster küçük ister genç olsun, çocuklar en çok sevdikleri yiyecekler için doğal bir tercih geliştirirler. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için yapılması gereken, besleyici seçimleri çekici hale getirmektir.

Belirli yiyeceklerden ziyade genel diyete odaklanın. Çocuklar, mümkün olduğu kadar doğal formuna yakın, daha az işlenmiş, tam ve daha az işlenmiş gıda ve daha az paketlenmiş ve işlenmiş gıda yemelidir.

Rol model ol. Çocuklukta taklit etme dürtüsü güçlüdür, bu yüzden siz patates cipsi yerken çocuğunuzdan sebze yemesini istemeyin.

Daha sağlıklı yiyeceklerin tadını gizleyin. Örneğin, bir sığır yahnisine sebze ekleyin veya havuçları patates püresi ile ezin veya elma dilimlerine tatlı bir sos ekleyin.

Evde daha fazla yemek pişirin. Restoran ve paket yemeklerinde daha fazla şeker ve sağlıksız yağ bulunur, bu nedenle evde yemek pişirmenin çocuklarınızın sağlığı üzerinde büyük etkisi olabilir. Büyük partiler yapıyorsanız, ailenizi bütün hafta beslemek için sadece birkaç kez pişirmek yeterli olabilir.

Çocukları yiyecek alışverişine ve yemek hazırlamaya dahil edin. Onlara farklı gıdalar ve gıda etiketlerinin nasıl okunacağı hakkında bilgi verebilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Çocukların soda, cips ve kurabiye gibi sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınması için bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı içecek (su, süt, saf meyve suyu) bulundurun.

Porsiyon boyutlarını sınırlayın. Çocuğunuzun tabağı temizlemesi için ısrar etmeyin ve yiyecekleri asla ödül veya rüşvet olarak kullanmayın.

Yemek Zamanlarını Sağlıklı Yiyeceklerden Daha Fazlası Hakkında Yapın


Ailece oturup ev yapımı bir yemek yemek için zaman ayırmak, çocuklar için sağlıklı gıdanın önemi hakkında harika bir örnek teşkil etmekle kalmaz, aynı zamanda bir aileyi bir araya getirebilir - huysuz gençler bile lezzetli, ev yapımı yemekler yemeyi sever!

Düzenli aile yemekleri rahatlık sağlar. Tüm ailenin her gün yaklaşık olarak aynı saatte birlikte akşam yemeği (veya kahvaltı) yemek için oturacağını bilmek, çocuklar için çok rahatlatıcı olabilir ve iştahı artırabilir.

Aile yemekleri, çocuklarınızın günlük hayatlarını yakalama fırsatı sunar. Aileyi yemek için bir masanın etrafında toplamak, TV, telefon veya bilgisayarların dikkati dağılmadan çocuklarınızla konuşmak ve onları dinlemek için ideal bir fırsattır.

Çocuğunuz için sosyal etkileşim çok önemlidir. Yemek masasında bir ebeveynle nasıl hissettikleri hakkında konuşmak gibi basit bir eylem, stresi azaltmada ve çocuğunuzun ruh halini ve özgüvenini artırmada büyük rol oynayabilir. Ve size çocuğunuzun hayatındaki sorunları tespit etme ve onlarla erken başa çıkma şansı verir.

Yemek zamanları “örnek olarak öğretmenizi” sağlar. Birlikte yemek yemek, porsiyonlarınızı kontrol altında tutarken ve abur cuburları sınırlandırırken çocuklarınızın sağlıklı yemek yediğinizi görmelerini sağlar. Bununla birlikte, çocuklarınızın yemekle olumsuz ilişkiler benimsememesi için takıntılı kalori saymaktan veya kendi kilonuz hakkında yorum yapmaktan kaçının.

Yemek saatleri, çocuklarınızın yeme alışkanlıklarını izlemenizi sağlar. Bu, okulda veya arkadaşlarının evinde yemek yemeye çok zaman harcayan daha büyük çocuklar ve gençler için önemli olabilir. Çocuğunuzun seçimleri idealden azsa, değişiklik yapmanın en iyi yolu, fiziksel görünüm veya atletik yetenek gibi zayıf bir diyetin kısa vadeli sonuçlarını vurgulamaktır. Bunlar gençler için uzun vadeli sağlıktan daha önemlidir. Örneğin, "Kalsiyum boyunuzun uzamasına yardımcı olur" veya "Demir, testlerde daha başarılı olmanıza yardımcı olur."

Çocuğunuzun Diyetinde Şeker ve Rafine Karbonhidratları Sınırlayın

Basit veya rafine karbonhidratlar, beyaz ekmek, pizza hamuru, makarna, hamur işleri, beyaz un, beyaz pirinç ve birçok kahvaltı gevreği gibi kepek, lif ve besinlerden arındırılmış şekerler ve rafine tahıllardır. Kan şekerinde tehlikeli artışlara, ruh hali ve enerjide dalgalanmalara neden olurlar. Kompleks karbonhidratlar ise genellikle besin maddeleri ve lif bakımından yüksektir ve daha uzun süreli enerji sağlayarak yavaş sindirilirler. Bunlar, tam buğday veya çok tahıllı ekmek, yüksek lifli tahıllar, kahverengi pirinç, fasulye, fındık, meyve ve nişastalı olmayan sebzeleri içerir.

Bir çocuğun vücudu, ihtiyaç duyduğu tüm şekeri yiyeceklerde doğal olarak bulunan şekerden alır. Eklenen şeker, hiperaktiviteye, duygudurum bozukluklarına katkıda bulunan ve obezite, tip 2 diyabet ve hatta gençlerde intihar davranışı riskini artıran çok sayıda boş kalori anlamına gelir.

Şeker nasıl azaltılır

Amerikan Kalp Derneği, çocuklar için şeker alımının günde 3 çay kaşığı (12 gram) ile sınırlandırılmasını önermektedir. 12 onsluk bir soda, 10 çay kaşığı veya 40 g ilave şeker, sallama ve şekerli kahve içeceklerini daha da fazla içerir. Ekmek, konserve çorbalar ve sebzeler, dondurulmuş akşam yemekleri ve fast food gibi yiyeceklerde büyük miktarda ilave şeker de gizlenebilir. Aslında, ABD'deki paketlenmiş gıdaların yaklaşık %75'i ilave şeker içerir.

Şekerleri tamamen yasaklamayın.Tatlı yememe kuralına sahip olmak, fırsat verildiğinde aşerme ve aşırı düşkünlük için bir davettir.

Tariflere bir makyaj verin. Birçok tarifin tadı daha az şekerle de aynı derecede güzeldir.

Şekerli içeceklerden kaçının. Bunun yerine, lezzetli bir smoothie için köpüklü suya bir miktar meyve suyu eklemeyi veya tam yağlı sütü bir muz veya çilek ile karıştırmayı deneyin.

Kendi buzlu şekerlerinizi ve dondurulmuş ikramlarınızı yaratın. % 100 meyve suyunu buzlu şekerlik olarak plastik kaşıklarla bir buz kalıbında dondurun. Veya ananas parçaları, muz, üzüm ve çilek kullanarak dondurulmuş meyve kebapları yapın.

Daha Sağlıklı Abur Cubur Alternatifleri Bulun

Fast food tipik olarak şeker, sağlıksız yağ ve kalorilerde yüksek ve besin maddelerinde düşüktür. Yine de, abur cubur çocuklar için cezbedicidir, bu yüzden onu tamamen ortadan kaldırmak yerine, çocuklarınızın fast food yediği zamanları azaltmaya çalışın ve yaptıkları zamanlarda mümkün olan en sağlıklı seçimleri yapın.

Yağlar Hakkın Daha Akıllı Olun

Çocukların diyetlerinde sağlıklı yağlara ve bol miktarda yağa ihtiyaçları vardır. Sağlıklı yağlar, çocukların doymalarına (ve tok kalmalarına), daha iyi konsantre olmalarına ve ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olur.


Makele Help Guide Sitesinden Tercüme Edilmiştir.